Jak nejlépe umýt okna

Mytí oken se stalo jedním ze symbolů jarního a vánočního úklidu. Jak na mytí oken jít chytře, aby bylo rychle hotovo a okna se leskla čistotou?

Začínáme čištěním žaluzií

Jestliže mají vaše okna žaluzie, začněte s čištěním žaluzií - vždycky jde o pěknou piplačku. Nejúčinnější a nejpracnější metoda je vlhkým hadrem utírat lamelu po lamele, z obou stran s pomocí čpavkového alkoholového čističe. V případě, že jsou žaluzie na okně v kuchyni a mají blízko k přípravě jídel, je fajn povolat na pomoc i odmašťující přípravek.

Mytí rámů a parapetů

Po vyčištění žaluzií se pustíme do čištění rámů a parapetů. Nečistoty z kolejniček vnitřních rámů nejlépe odstraníme zubním kartáčkem.

Mytí a leštění skleněných tabulí

Poté se pustíme do samotného čištění skleněné plochy okna. V ProDomov používáme na čištění oken, rámů, žaluzií čpavkový alkoholový čistič. Díky čpavku se lehce odstraní mušince a podobné nečistoty a okna jsou "úplně jinak" čistá, abychom parafrázovali jednu zákaznici. K mytí oken tedy pouze potřebujeme čpavkový alkoholový čistič, vodu, švédskou utěrku, mikrovlákno, stěrku, bavlněný hadr.

  • Čisticí přípravek nalejeme do vědra s vodou a sklo vyčistíme vlhkou švédskou utěrkou "esíčky, osmičkami".
  • Poté stáhneme přebytečnou vodu pomocí stěrky. Stěrka by měla být opatřena co nejměkčí gumou, která lehce přilne ke sklu.
  • Stěrkujeme vždy jedním tahem od shora dolů. Dole staženou vodou otřeme do hadru. Nám se osvědčili bavlněné dětské plínky, na které nedáme dopustit.
  • Jestliže na okně vzniknou nějaké stopy po stěrce, pouze tyto stopce lehce doleštíme mikrovláknem. Do čistých ploch vystěrkovaného okna se snažíme minimálně zasahovat mikrovláknem.

    TIP: Nestříkáme rozprašovačem žádné přípravky na sklo! Tím bychom celý efekt vyleštěných oken rázem zničili a buď hned, nebo časem by nám na oknech vylezly „kocouři“.

Aku vysavače na okna – mají smysl?

V současné době jsou velmi oblíbené aku vysavače na okna. S těmito pomocníky se musí při samotném výkonu mytí oken dodržet určité časové tempo, aby plně fungoval mycí/vysávací proces tohoto přístroje. My v ProDomov preferujeme efektivnější, rychlejší variantu, a to klasickou stěrku.

TIP: Do mytí oken se pouštějte jenom v případě, že je venku alespoň +5 stupňů. Nepoužívejte přípravek na nádobí ani noviny.

Mytí oken nebývá pro většinu z lidí oblíbenou zábavou. Naše rada je jednoduchá, nechte mytí oken a další úklidové služby na nás a hoďte si nohy na stůl.