Jak nejlépe vytřít podlahu

I když naše maminky často říkají, že nejlépe se vytře hadrem pěkně na všech čtyřech, my máme pohodlnější variantu. Potřebujete jen vysavač a plochý mop.

Vysajeme prach a hrubší nečistoty

Poté, co vysajeme prach, drobky, kamínky a další drobné smetí, vytřeme podlahu nejlépe plochým mopem, se kterým se perfektně dostanete do všech rohů (a v rámci možností i pod gauč a skříňky).

Jak vypadá ideální mop na profi vytírání?

K vytírání podlah používáme výhradně kbelíky se ždímacím košem, který se ovládá nášlapným pedálem. Pedálem můžeme regulovat intenzitu vyždímání návleku na mop a nestane se nám tak, že např. parketový povrch zbytečně namáháme příliš mokrým návlekem. Výhodou takového vybavení je také to, že se nemusíme se shýbat ke ždímaní hadru a nenamáčíme si ruce, které čisticími prostředky často trpí.

Jak efektivně vytírat?

  • Vytíráme kolmým směrem odshora směrem dolů a tvoříme taková "esíčka, osmičky". Takto špínu neroztíráme, ale efektivně stíráme jedním směrem s překrytím stěrů.
  • Mop často vyplachujeme mop v čisté vodě.

Jak vytírat dlažbu?

Na dlažbu se hodí čistič s obsahem alkoholu, který rychle vyprchá a dobře odmašťuje. Sidolux Universal nebo Ajax Univerzal krásně provoní váš byt na několik hodin. My používáme profesionální úklidovou chemii Cleamen 100/200 generální, denní.

  • Pokud je dlažba vysoce lesklá můžete použít i přípravek na sklo.
  • Tekutý písek, leštěnka, vosk nebo přípravek na nádobí jsou pro lesklou dlažbu téměř jistá zkáza.

Jak vytírat plovoucí a dřevěné podlahy?

Plovoucí a dřevěné podlahy by se měly vytírat téměř na sucho, a to mopem.

Životnost dřevěných podlah prodloužíte pravidelným ošetřováním - olejováním podlah. Olejováním ochráníte dřevo vůči vlhkosti, vodě a pronikání nečistot do struktury dřeva. Struktura dřeva se olejováním navíc příjemně a přirozeně zvýrazní. Časový interval „refreshe podlahy“ záleží na druhu aplikovaného oleje, většinou je ale fajn ho provést alespoň 1x ročně.

TIP: Pozor na levné leštěnky, které nemají s kvalitními oleji na ošetření podlah nic společného.

Jak vytírat linoleum nebo marmoleum?

Na linoleum nebo marmoleum jsou vhodné čisticí přípravky s obsahem alkoholu. Nejlépe se tyto povrchy vytírají plochým mopem.

Naprosto nepřípustné jsou naopak desinfekční přípravky s obsahem chloru, tekutý písek.

Každá podlaha vyžaduje pravidelnou údržbu

Nemusíte vytírat každý den. Stačí pravidelně vysávat, zbavovat podlahu prachu a nečistot a jednou týdně ošetřit podlahu "na mokro". K úklidu podlahy také používejte přípravky k tomu určené. Improvizace by se vám nemusela vyplatit.

Už víte, jak chytře vytírat? Ozvěte se nám a postaráme se o vaši podlahu jako o vlastní.

Přečtěte si také, jak profesionálové myjí okna.